Search
Celebration of Technology Award winners

Lifetime Achievement
Technologist of the Year
Young Technologist of the Year
Educator of the Year
Science and Technology Outreach
Technology Project of the Year
Technology Company of the Year
Special Awards
Celebration of Technology Keynote Speakers


2015 Award Winners

Picture: 2015 Award Winners

Lifetime Achievement:

  • 2016: Larry Leatherman
  • 2015: Bob Trachtenberg
  • 2013: Dr. Cornelius Murphy
  • 2011: Judson Gostin
  • 2010: Prof. Marvin Druger
  • 2008: George Kirkpatrick, P.E.
  • 2007: Dr. John Oldfield
  • 2006: Clem Nadeau, P.E.
  • 2005: Fred Wenthen, P.E.
  • 2004: Stephen A. Karon
  • 2003: Dr. Conrad Schuerch
  • 2002: Dr. William Waite
  • 2001: Robert M. Silverstein
  • 2000: Dr. Samuel P. Clemence
  • 1999: Dr. Stephen W. Tehon

Return to Top

Technologist of the Year

(A resident of Central New York who has made outstanding contributions to advances and improvements in a technological field, not limited to engineering):
  • 2016: Don McPherson (SRC Inc.)
  • 2015: Kevin Robinson (Lockheed Martin)
  • 2014: Dr. Misty Blowers (Air Force Research Labs)
  • 2013: Tim Graham (SRC Inc.)
  • 2011: Greg Kopiasz (SRC Inc.)
  • 2010: David Eller (SRC Inc.), Dr. Steve Morphet (SRC Inc.)
  • 2009: Albert Di Rienzo (Blue Highway)
  • 2008: Douglas Colclough (Syracuse Research Corp)
  • 2007: Robert M. Hussey (Hand Held Products)
  • 2006: Byron W. Tietjen (Lockheed Martin)
  • 2005: Sean O'Hara (Syracuse Research Corp)
  • 2004: Michael R. Hayes, P.E. (C&S Cos.)
  • 2003: Susan Weaver, P.E. (Barton & Loguidice)
  • 2002: Jud Gostin (Sensis)
  • 2001: Al Fasoldt (Syracuse Newspapers)
  • 2000: Glenn E. Lasher, P.E. (C&S Cos.)
  • 1999: Dr. Robert E. Ellefson

Return to Top

Young Technologist of the Year

(A resident of Central New York, 35 years old or younger, who has made outstanding contributions to advances and improvements in a technological field, not limited to engineering):
  • 2016: Matt Nickels (Lockheed Martin)
  • 2015: Ryan Aures (SRC Inc.)
  • 2014: Huda Suliman, PhD (SRC Inc.)
  • 2014 (Student Technologist): Zack Banack (Paul V. Moore HS)
  • 2013: Dr. Mathew Maye (Syracuse University)
  • 2011: Prof. Anthony Rotolo (Syracuse University)
  • 2010: Mike Russell (SRC Inc.)
  • 2008: Michael J. Walsh (Lockheed Martin)
  • 2008 (Promising Young Technologist): Alana M. Edmunds (Syracuse University)
  • 2007: Dr. Guruprasad Madhavan (SUNY Binghamton)
  • 2006: Benjamin Greenblatt (Syracuse Research Corp.)
  • 2005: Timothy Taber, P.E. (Stearns & Wheler)
  • 2004: Michele Miner, I.E.
  • 2003: Thomas Horth (C&S Engineers)
  • 2002: Chad R. Barnes (C&S Engineers)
  • 2002 (Academics): Trevis J. Gigliotti (SUNY College of Environmental Science & Forestry)
  • 2001: John D. Trimble, P.E
  • 2000: Charles F. Stanton IV
  • 1999: Venkatesh Mutalik

Return to Top

College Educator of the Year

(An educator who has made outstanding contributions in technology education at the college level in Central New York):
  • 2016: Dr. Shikha Nangia (Syracuse University)
  • 2015: Dr. Thomas Amidon (SUNY-ESF)
  • 2014: Dr. Katie D. Cadwell (Syracuse University)
  • 2013: Dr. Robert Doyle (Syracuse University)
  • 2011: Dr. Martha Grabowski (LeMoyne College)
  • 2010: Dr. Dacheng Ren (Syracuse University)
  • 2008: Dr. Marjory J. Baruch (Syracuse University,)
  • 2007: Dr. Eric M. Lui (Syracuse University)
  • 2006: Thomas Kubicki (SUNY Oswego)
  • 2005: Steven Keeler (Cayuga Community College); Dr. Walid Shayya (SUNY Morrisville)
  • 2004: Dr. Shobha K. Bhatia (Syracuse University)
  • 2003: Dr. Ramesh Gaonkar (Onondaga Community College); Dr. Peter Plumley (Syracuse University)
  • 2002: Dr. Jay K. Lee (Syracuse University)

High School Educator of the Year:

  • 2002: Robert Jones

Middle School Educator of the Year:

  • 2002: Maurice Lepine

Technology Educator of the Year:

  • 2001: Philip Gaines (SUNY Oswego)
  • 2000: Carl Preske (Fulton City Schools)
  • 1999: Stephen A. Karon (Museum of Science & Technology)

Return to Top

Science and Technology Outreach

(An individual and/or organization (e.g. company, school, agency) in Central New York who has increased interest in science or technology or expanded opportunities for people with limited access to science or technology):
  • 2016: Steamboat Challenge (ASHRAE); Kay Alane Scott
  • 2015: Science Olympiad and E3 Extended Learning Program (MOST); Sara White (Lockheed Martin)
  • 2014: SUNY College of Environmental Science & Forestry; Brandon E. Murphy (SUNY-ESF)
  • 2013: Syracuse Section of the American Chemical Society; William Ottman (Syracuse City School District)
  • 2011: NSBE Pre-College Initiative (Syracuse City School District)
  • 2010: Dr. Neal Abrams (SUNY College of Environmental Science & Forestry); Dr. Jason Wiles (Syracuse University)
  • 2009: College of Engineering & Computer Science (Syracuse University); Robert Roberts (SRC Inc.)
  • 2008: Dr. Prasanta Ghosh (Syracuse University); Scott Stumpf (Onondaga County)
  • 2007: Chancellor Nancy Cantor (Syracuse University)
  • 2006: Café Scientifique (Dr. Ana de Bettencourt-Dias, Dr. Scott Samson, Dr. Mark Trodden, & Dr. Paul Verhaeghen); Jr. Café Scientifique (Gwendolyn Maturo & Dr. Peter Plumley)

Return to Top

Technology Project/Product/Implementation of the Year

(An outstanding technological project, invention or process designed, invented or constructed in Central New York):
  • 2016: Gravitational Wave Group (Syracuse University)
  • 2015: Ground Based Sense and Avoid (SRC Inc.)
  • 2014: TPS-77 Radar Wind Farm (Lockheed Martin)
  • 2013: War Memorial Lights (Ephesus Lighting)
  • 2011: Virtual Communications Grid Project (Dr. Lee McKnight, Syracuse University)
  • 2010: MagneLink Mine disaster communication project (Lockheed Martin)
  • 2009: FORESTER Program – foliage penetration (FOPEN) Reconnaissance, Surveillance, Tracking and Engagement Radar (SRC Inc.)
  • 2008: EQ-36 Radar (Lockheed Martin)
  • 2007: equal2new® Information System (EIS) 3.0 (CXtec); vConnect® Teleconferencing Technology (Progressive Expert Consulting)
  • 2006: Counter RCIED Electronic Warfare Increment Two - CREW-2 (Syracuse Research Corp.); Enable Court Street Facility (United Cerebral Palsy & Handicapped Children's Association of Syracuse, Inc.)
  • 2005: Onondaga County Dept. of Water Environment Protection Environmental Lab (C&S Engineers); Live Gas Main Insertion (National Grid)
  • 2004: SOCRATES (Sensors for Characterizing Ring-eddy Atmospheric Turbulence Emanating Sound) (Lockheed Martin); Da Vinci CRM (Customer Relationship Management) solution (CXtec)
  • 2003: DEALS: Development, Expansion, and Location Solutions Web-Enabled Software
  • 2002: Imagery & GIS Tools for Residential Real Estate Applications (SUNY College of Environmental Science & Forestry); PanOptic OpthalmoscopeTM (Welch Allyn)
  • 2001: Corrosion Control & Disinfection Upgrade Project (City of Syracuse); CABLExpress Technologies
  • 2000: SureSight Vision Screener (Welch Allyn)
  • 1999: Humphrey FTD Visual Field Instrument (Welch Allyn)

Return to Top

Technology Company of the Year

(A Central New York technology company that has created new or innovative products, processing technologies, or productivity leading to enhanced business):
  • 2016: Applied Biorefinery Sciences LLC
  • 2015: Ephesus Lighting
  • 2014: Lockheed Martin
  • 2013: Design Concepts and Enterprises LLC
  • 2011: Syracuse Center of Excellence
  • 2010: CSpeed, LLC
  • 2009: Bristol-Myers Squibb Company - Syracuse Divisions
  • 2008: Syracuse Research Corp.
  • 2007: Lockheed Martin
  • 2006: Syracuse Research Corp.
  • 2005: Syracuse Research Corp.
  • 2004: Univisions
  • 2003: Marquardt Switches
  • 2002: Sensis Corporation
  • 2001: C&S Companies
  • 2000: Welch-Allyn
  • 1999: Leybold Inficon

Return to Top

Special Awards:

  • Outstanding Service and Leadership, 2013: Howard R Hollander (TACNY)
  • Continuing Technical Excellence, 2007: Syracuse Research Corp.
  • National Leadership in Green Technology, 2006: Rick Fedrizzi (U.S. Green Building Council)
  • Special Award for the Future of Science & Technology, 2003: Ants in Space Project (Fowler High School)
  • Exemplary Service Award, 2002: Kathleen Pollard

Return to Top

Celebration of Technology Keynote Speaker:

  • 2016: Sean O'Keefe
  • 2015: Dave Nicosia and Wayne Mahar
  • 2014: Lane Sutton ("Digital native" and entrepreneur)
  • 2013: Ron Keck, Jeremy Johnston, Patrick MacDougall (Subcat Studios)
  • 2011: Deanne Bell (Mechanical Engineer and host of several different television shows)
  • 2010: Dr. Bharat Soni (University of Alabama/Birmingham).
  • 2009: William C. Liles (CIA)
  • 2008: James “The Amazing” Randi (Magician, Skeptic)
  • 2007: Dr. Story Musgrave (Former Astronaut)
  • 2006: Dr. Warren D. Allmon (Director Paleontological Research Institution, Museum of the Earth; Cornell University)
  • 2005: Dr. Robert Sullivan (Cornell University, Mars Exploration)
  • 2004: Kathleen Corrado, PhD (Center for Forensic Sciences)
  • 2003: Michael Burton, P.E. (NYC/WTC), Dr. Russell Bessette (NYSTAR)
  • 2002: Pam B. Newberry (International Technology Education Association)
  • 2001: Barry M. Vaughn (Telergy), Ms. Donna Matteson (Fulton School District)
  • 2000: Benjamin Burtt (Lucasfilm, Academy Award Winner for Sound Effects)
  • 1999: Lt Col Pamela Melroy, Astronaut (NASA astronaut)

Return to Top



Home  |  About Us  |  Calendar and News  |  Technical Societies Council  |  Technologists  |  My TACNY
TACNY | PO Box 5531 | Syracuse NY 13220
Copyright 2015 by TACNY   |  Privacy Statement  |  Terms Of Use
Website Design and Hosting provided by Information and Communication Technologies Group, LLC