Search
Outstanding Teacher Award winners
Tom Altman Physics 1990 Oswego Enlarged City SD
David Amidon Science 2015
LaFayette CSD
Kristin Angello  Science/Engineering 2016  LaFayette CSD
Catherine Arvantides Computers 2009 Marcellus CSD
Ernest A. Bacon Earth Science 1994 North Syracuse CSD
Susanne Bang
Librarian 2014
Lafayette School District
William Beal  Biology 1989 East Syracuse-Minoa CSD
Beth Bennett
Science & English
2012
Chittenango SD
Stephen J. Bero  Biology 1992 Liverpool CSD
Earl J. Billings  Technology Education 1992, 2004 Cato-Meridian CSD
Kim Buchanan  Science & Mathematics 1993 Fabius-Pompey CSD
Laurie Bumpus  Mathematics 2003 Liverpool CSD
Carol N. Burch Physics 2002, 2009 Hannibal CSD
Susan Button (Reynolds) Planetarium 1994 Onondaga-Cortland-Madison BOCES
Vicki Cable  Mathematics 2005 Moravia CSD 
Andrew Calderwood Earth Science 2009 Liverpool CSD 
Rose Camarda  Science   1998 Syracuse City SD
Elizabeth Carpenter Physics 2011 Chittenango SD
Sharon Caufield Elementary 1993 Marathon CSD 
Richard B. Chapman Earth Science 2008 West Genesee CSD
David Chartrand  Technology Education 1999 Liverpool CSD
Joseph Clayton Technology Education 1991 North Syracuse CSD
Joanne Colomb Mathematics   2001 North Syracuse CSD
Robert Crabtree  Fourth Grade 1991 North Syracuse CSD
Peter Crump
Fifth Grade
2012
Liverpool CSD
Jamie M. Cucinotta Chemistry 2001 Fayetteville-Manlius CSD
David Darrow Earth Science 1998 Cortland Enlarged City SD
Drew A. Deapo II  Fifth Grade   2006 Jordan-Elbridge CSD 
Tracy H. Derrenbacher  Eighth Grade Science 2016 Westhill CSD
Suzanne DeTore Science 2007 Syracuse City SD
Irmgard V. Dick Library Media 1995 Cortland Enlarged City SD
Todd Dischinger  Technology Education 1989, 1999, 2007 Liverpool CSD
Beulah Durr  Science 1991 Syracuse City SD
Karin Dykeman Technology Education 2003 Liverpool CSD
Christy Fahey Inquiry Support 2013 East Syracuse-Minoa CSD
Jason Fahy Science 2013 East Syracuse-Minoa CSD
Michael Ferris
Business & Technology
2014
East Syracuse-Minoa CSD
Amy Fiorito Computer Resource 2008 Fayetteville-Manlius CSD
Hervey C. Forward  Automotive Technology 1994 Onondaga-Cortland-Madison BOCES
Dianne Foster  Fourth Grade 1993 North Syracuse CSD 
Susan Foster Science 2015
Manlius Pebble Hill School
Thomas Frawley  Technology Education   2000 Fulton Enlarged City SD
Robert Fredericks, III Instructional Technology 2002 Cazenovia CSD
Harold A. Fuller Physics & Astronomy 2008 Homer CSD
Prin Furst Science 2016 Auburn Enlarged City SD
Greg Flick Earth Science 2013 North Syracuse CSD
Elaina A. Hajduk Mathematics   2009 Fayetteville-Manlius CSD 
Bruce P. Hall  Earth Science   1992 Liverpool CSD 
Matthew Harbinger Math and Comp Sci 2014
North Syracuse CSD
Nancy D. Haswell  Elementary Art 1992 Jamesville-DeWitt CSD
James Hefty Science 2013 Pulaski CSD
Thomas Hennigan Science   2000 DeRuyter CSD
Pamela Herrington Science 2015
East Syracuse-Minoa CSD
Philip R. Horan Technology Education 1994 Jamesville-DeWitt CSD
Christopher Hurd  Technology Education 1999 Cazenovia CSD
Debbie Jeneault Fourth Grade 2016 Liverpool CSD
Christine Johnson Science   2005 Skaneateles CSD 
Dan Johnson  Biology 1990 North Syracuse CSD
Robert Jones Technology Education 2002 Hannibal CSD
Edward H. Jordan Science & Mathematics 1998 Cato-Meridian CSD 
Nancy Kather  Art, ComputerTechnology 2004 Cazenovia CSD 
Kip Kelsey Technology Education 2001 Fulton Enlarged City SD 
Jeanne Klein Computer Resource   2000 Fayetteville-Manlius CSD
James Kuhl Sixth Grade 1991 Central Square CSD 
Dina Kushnir  Mathematics   2006 Fayetteville-Manlius CSD 
Daniel Lake  Computers 1995 Onondaga-Cortland-Madison BOCES 
Ted Larison  Computers 1998 Homer CSD 
Richard Lauricella Fourth Grade 1993 Solvay Union Free SD
William Lavin Technology Education 1993 West Genesee CSD
Maurice Lepine Technology Education 1994 Baldwinsville CSD
Rebecca Loy Special Education 2013 East Syracuse-Minoa CSD
Gloria D. Mable Science   1992 Fayetteville-Manlius CSD 
Caitlin Mack Special Education 2015
Homer CSD
Daniel Mainville  Science   2007 Fulton City SD
Donna Matteson  Technology Education   1996 Fulton Enlarged City SD 
Gwendolyn L. Maturo English Language Arts   2006 Syracuse City SD 
Catherine Maw
Fifth Grade
2012 Liverpool CSD
Art McCall Chemistry 1995 Liverpool CSD 
Gerald Meccariello  Chemistry 1997 Cato-Meridian CSD
Deborah K. Melfi  Science   2004 Syracuse City SD 
Martin Miner Technology Education 2011 North Syracuse CSD
Sally Mitchell Chemistry 2011 East Syracuse-Minoa CSD
Paul Mizer  Technology Education 2003 Baldwinsville CSD 
Cindy Moss Science   1997 North Syracuse CSD
Eleanor Nelson Sixth Grade   1989 Syracuse City SD 
Kathleen Niederpruem Library Media 2003 Fayetteville-Manlius CSD
Katherine Nowak Mathematics 2010 Fayetteville-Manlius CSD
Michael W. Osborn  Earth Science 2003 Fayetteville-Manlius CSD
Jeff Ostroski  Technology Education 1997 Cato-Meridian CSD
James Overhiser  Science 1998 Groton CSD
James M. Paccia  Technology Education 2007 Tully CSD
Larry Page Computers 1989 Syracuse City SD
Ruth Ann Parker Mathematics 2007 Skaneateles CSD
Tim Patterson
Digital Literacy & STEM
2012
East Syracuse-Minoa CSD
Jeffry Peneston Earth Science 1997, 2010 Liverpool CSD
Joseph T. Pesce Technology Education 2006 Solvay Union Free SD
Teresa Phillips Engineering Technology 2002 Skaneateles CSD 
John Pierce  Technology Education   2001 Westhill CSD  
John Pinto 5th & 6th Science 1991, 2005 McGraw CSD
Jean Pounder Earth Science 2011 Westhill CSD
Stephen R. Poydock  Technology Education 1996 Liverpool CSD
Gwendolyn Raeford Science 2012
Syracuse City SD
Joanne Read  Computer Resource 2001 Fayetteville-Manlius CSD 
Francis Redmore CADD 1990 Onondaga-Cortland-Madison BOCES
Julie M. Reinke Mathematics & Computers 1996 Westhill CSD
Nicole Rice  Computers 1999 Cincinnatus CSD
Donna Roberts Mathematics & Computers 1996 Liverpool CSD
Eduardo Rodriguez Technology Education   2005 Syracuse City SD
Donna Rogers Computers 1990 North Syracuse CSD
Patricia Santulli  Computers 1994 East Syracuse-Minoa CSD
Bruce Schauer  Mathematics 2000 Liverpool CSD
Kathleen H. Schuehler  Bology 1996 Liverpool CSD
Susan Y. Sharp Earth Science 2008, 2016 Phoenix CSD 
Walter Sharp  Earth Science   1989 Liverpool CSD 
Barbara Shelly  Computers 1989 Westhill CSD 
Sandra Sherwood  Technology 2000 Marathon CSD
Matthew Slauson Technology Education 2004 Skaneateles CSD 
Scott D. Stagnitta Technology Education 2006 Skaneateles CSD 
Mary T. Stanton Enrichment 1995 Jordan-Elbridge CSD
John Steedle  Technology Education 1997 Homer CSD
Walter Stroud  Science 2002 Cazenovia CSD
Maureen Sweeney  Fifth Grade 1999 North Syracuse CSD
David J. Thon Kindergarten 2001 Marathon CSD
Michael D. Thurlow  Technology Education 2005 Fulton Enlarged City SD
Linda Trippany Science 2013 Syracuse City SD
Christina M. Walsleben  Science 2009 Central Square CSD
Lisa J. Warner  Science & Mathematics 2008 Moravia CSD
Mary Warner  Computers 2004 Cincinnatus CSD
John Williams  Earth Science 1990 Liverpool CSD 
Robert Woolery Science 2015
Syracuse City SD

 

 

Outstanding Teachers of the Technology Alliance of Central New York

 

 



Home  |  About Us  |  Calendar and News  |  Technical Societies Council  |  Technologists  |  My TACNY
TACNY | PO Box 5531 | Syracuse NY 13220
Copyright 2017 by TACNY   |  Privacy Statement  |  Terms Of Use
Website Design and Hosting provided by Information and Communication Technologies Group, LLC